Fojnica

Knjiga o opstanku Hrvata u Lepeničkoj enklavi predstavljena i u Fojnici

27.06.2025.
u 15:33

Povijesna knjiga koja je prijeko potrebna  mladima, poručio s promocije Boris Marić, načelnik Kreševa

Promocijama u Kreševu, Kiseljaku i Fojnici, završen je prvi ciklus predstavljanja knjige „ Kako je opstala Lepenička enklava“ u općinama čijom se obranom u proteklom ratu bavi.  Autori publikacije Josip Tolo i Davor Kolenda iz perspektive sudionika događaja, načelnika Stožera i člana zapovjedništva Brigade „Josip ban Jelačić“  nakon više od 30 godina su odlučili naraštajima koji dolaze ostaviti pisani trag o svim važnijim događajima koji su obilježili obranu i opstanak hrvatskog  naroda u Lepeničkoj enklavi. A da je takva knjiga mladima prijeko potrebna, na promociji održanoj u Domu Kulturno prosvjetnog društva „Matija Gubec“ u Bakovićima u Fojnici naglasio je i Boris Marić, načelnik Kreševa koji je bio i promotor knjige.

„Pred sobom imamo jednu povijesnu knjigu koja nam je više nego potrebna. Mi koji smo tek rođeni u vrijeme o kojem pišu autori imamo vrlo malo informacija što se  i kako dogodilo. Umjesto njih nailazili smo na šutnju sudionika ratnih događanja. Ovom knjigom vjerujem da se ta šutnja prekida i i da će se i drugi sudionici događaja odvažiti i napisati knjigu iz koje ćemo i mi mladi moći učiti o povijesti Domovinskog rata u kojem je obranjen prostor  u kojem danas živimo i radimo“, kazao je Marić.

Mjesec u kojem su upriličene promocije knjige „Kako je opstala Lepenička enklava“ za Hrvate Kiseljaka, Kreševa i Fojnice koje su bile dio jedne od ratnih enklava u središnjoj Bosni,  obilježen je sjećanjima na lipanj 1993. koji je bio jedan od najtežih ratnih mjeseci na ovim prostorima. U istom je mjesecu prije 32 godine Armija BiH započela agresiju na Kreševo, upadom u Gojakovac u blizini Lepenice i ubojstvom šest hrvatskih i  troje srpskih civila,  počinila jedan od najtežih zločina nad civilnim stanovništvom na ovim prostorima, dok je Fojnicu tek čekao progon koji počinje u prvim danima srpnja. I to dva dana nakon potpisivanja Sporazuma o Fojnici kao zaštićenoj sanitetskoj zoni. Krši ga Armija BiH progonom hrvatskog stanovništva iz Fojnice koje međunarodna zajednica nijemo promatra. „Narod koji zaboravlja svoju prošlost, nema budućnosti. Riječi su ovo pape Franje koje je rekao za posjeta Sarajevu lipnja 2015. godine. Vođeni tim riječima Josip Tolo koji je autor najvećeg dijela publikacija i ja napisali smo knjigu o opstanke Lepeničke enklave u proteklom ratu“, kazao je Davor Kolenda,  jedan od autora publikacije koji potpisuje i knjige o progonu travničkih Hrvata, o doprinosu hrvatskih branitelja Travnika obrani Lepeničke doline u koju također u lipnju 1993.  nakon progona i logora Manjača preko Vareša stižu,  te publikacije o humanitarnom konvoju „Bijeli put“ koja je prošle godine darovana papi Franji. „Knjiga donosi popis svih važnijih događaja i bitaka koji su imali ključnu ulogu u obrani ovih prostora. Lepeničku enklavu nisu obranile nikakve diplomatske oluje već hrvatski branitelji njih 418 koji su položili živote i duplo više ranjenih, mali ljudi koji su nikad ni prije ni poslije viđenim zajedništvom branili ovaj prostor, od zapovjednika i vojnika do majki i djece. Za svoj opstanak u Lepeničkoj enklavi sami smo se izborili“ , poručio je autor Josip Tolo.

Promocije se nastavljaju nakon ljetne stanke, a jednu od njih  potvrdili su nam autori u Zagrebu će u rujnu organizirati Matica hrvatska.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

OSZAR »